رمان دلتندی های من محی و آجی مطهله

 

فرمانده گردانم حاج احمد

سنگرچهاردرخط پدافندی گردان حبیب که در بیرون شهرمهران قرار داشت آخرین سنگر از گردان بود. دورافتاده ومحل ورود غریبه ها به محور حبیب،  شایعه شده بود گشتی شناسایی دشمن ازاین نقطه نفوذی به پشت خط ما داشته است. پس بایدنگهبانی هوشیار و نسبتا سن وسال داری برای آن می گماردم که حاج آقا حجازی مناسب بود.

پست را تحویل گرفت سفارش های لازم را گوشزد کردم وگفتم حتما از جناح راست کسی آمد باید اسم شب را بگوید درغیر این صورت...

تا به سنگر های دیگر سر بزنم وبرگردم سه ربع طول کشید که دیدم حاجی روی زانو تفنگش را نشانه رفته و خیلی هم جدی است. روی جاده خاکی را نگاه کردم کسی دراز کشیده بود صورت روی خاک گذاشته بود دیگر نه حرف می زد نه می خواست خود را معرفی کند چرا که  چون حاجی اصلا قبول نمی کرد.

جلو رفتم با هیجان گفت: اول اسم شب رو نگفت تازه می گه من پاریابم.

حاج احمد برخواست عرق کرده بود صورت خود را از خاک پاک کرد صورت  حاج آقا حجازی را بوسید تشکرکرد خندید و رفت.

 

  حاج احمد پاریاب فرمانده گردان حبیب در لشگر 27 محمد رسول الله به یاران شهیدش پیوست. به شهید حسن خانی که در پای اعلامیه اش نوشته بود محل شهادت توکیو.

 

 خنده های دیروز گریه های امروز

عشق گردان عماربودیم اما نیروی گردان حبیب، من باقرواحمد توران. احمد ماراتحریک کرده بودبرویم عمار،فرمانده گردان اجازه تسویه حساب نمی داد. البته اسماعیل فلاح مسئول دسته هم این وسط موش می دواند جلوی ما می گفت من حرفی ندارم پشت سر رای ابوفاضلی مسئول گروهان وپاریاب فرمانده گردان را می زد.

صبحگاهی فرمانده گردان صحبت کردوخط ونشان کشید که شنیدم بعضی برادرهاتوگردان حبیب سیگارمی کشند ببینم کسی تکرار کرد تسویه حساب واخراج از گردان. ما سه نفرکه به کلمه تسویه حساب حساس وشرطی شده بودم چرت صبحگاهی قبل ازنرمش وبعد از نمازمان پریدسه تایی کله کشیدم سر گرداندیم هم را نگاه کردیم چشم درچشم منظور هم را فهمیدم، من باقر احمد توران.

اولین مرخصی شهریک بسته سیگارهما اتویی چهل تایی گرفتیم جلوی ساختمان گردان حبیب نشستیم به سیگارکشیدن. کاه دود راه می انداختیم وسرفه هایی که اگر کسی مارا نمی دید فکر می کرد شیمیائی هستیم دل پیرمردهای سیگاری گردان رابردیم.آنقدرکشیک کشیدم تابلاخره حاج احمد باآن شلوارپلنگی معروف و زیبایش از راه رسیدموتورراپارک کرد. ما دستپاچه و ناشیانه چون موتوردیزل دودرا ه انداختیم وسرفه های پی در پی که ما همون ها هستیم که گفتی .

مارانگاه کرددستی برای مان بلندکرد، زیباخندیدورفت به قول حاج ابوالفضل کاظمی خیلی دلبرحالمان راگرفت. بعدها فهمیدیم اسماعیل فلاح زودتر رفته بودو جاده ما راکوبیده و به حاج احمد گرای ما را داده بود.

آن روزحسابی سرفه کردیم اشک ازچشمانمان سرازیرشدباعث خنده بسیاری شدیم  اما حاج احمد چند روز درتنهایی سرفه کرد واشک ریخت  تا رفت ،تنهای تنهای .

 

 

 

 

ذغال

احتمالا اسماعیل فلاح چغولی ما را به فرمانده گردان کرده بود خودمان  بارها شنیده بودیم می گفت از دست این سه تا، من باقر واحمد توران . اسماعیل تا امرزو هم مقر نیامده است که گفته یا نگفته. حتی اولین شبی که از اسارت برگشت رفتیم خانه شان تجریش بازپرسیدم گفتم شاید تو رودروایسی بعد ازچندسال دوری واسارت خودش  جواب بدهد نداد وطفره رفت زدبه صحرای کربلا.  هنوز نفهمیدیم چه شد که حاج احمد ما گفت( خب بروند امام زاده را رنگ کنند.)امام زاده حسن اطراف شهر مهران. رنگ کردن امام زاده بد نیست خوب است وثواب هم دارد اما تبعید باشد به ما بر می خورد، من باقر واحمد توران.

تبلیغات که ما به اسم تنبلیغات می خواندیمش رنگ وقلم مو دراختیارما گذاشت قرارشد ازصبح روزبعدماشین بیاددنبالمان برویم امامزاده.آذوقه هم داشتیم حق تیر اندازی هم نداشیتم. ما رفتیم ودسته یکیها نفس راحتی کشیدند از دست ما.

ماشین نیامد، گفتند بروید آمد میفرستیم دنبالتان. شما ماشین دیدید ما هم دیدیم تا خود اما مزاده پیاده رفتیم . ما هم را به راه تیراندازی کردیم ورفتیم.

یک هفته ای کارمان شده بود صبح پیاده می رفتیم وپیاده برمی گشتیم تا امامزاده رنگ شد.رنگ پلاستیک مغز پسته ای.

روزآخربه اسماعیل فلاح وبعد ابوفاظبی گزارش کاردادیم قرار شد فرادبرویم وسایلمان رابیاوریم آنها هم بیایند ببیند.

صبح روز بعد هم ماشین نبودوپیاده راه افتادیم رسیدیم دیدیم فرمانده گردان وچند نفربا ماشین رسیدندرفتند داخل امام زاده ما هم مشغول جمع کردن وسایل شدیم.

صدای قهقهه همه مخصوصا حاج احمد با صدای بسیار بلند ما را به داخل اما مزاده کشید چشمتان روز بدنبیند رفتیم توی شبستان.همه جای دیوارهای اما مزاده  حتی آنجا که ما دستمان نمی رسیدبه سختی رنگ کرده بودیم را با ذغال یادگاری نوشته بودند .بچه های واحد 106  یگان ادوات لشگر27 محمد رسول الله وبا خط خوش. محض دلخوشی یک جای خالی هم نگذاشته بودندهم دیوار راسیاه کردندهم ما را روسیاه.  اماآن روز آی خندیدن آی خندیدن مخصوصا حاج احمد،ازته دل خندید وریسه رفت. حیف دیگر آن خنده هرگز تکرار نمی شود نه برای ما نه دوستان ما ونه برای حاج احمد پاریاب.

نفر اول از راست احمد توران پشتی معروف به احمد توران

امامزاده  حسن شهر مهران قبل از رنگ آمیزی

البته بعداز رنگ آمیزی هم ....

گردان حبیب 1364 

 

کتاب رمان دلتندی های من محی و آجی مطهله

رمان دلتندی های من محی و آجی مطهله یک رمان مشترک است که مدتی است با همکاری خانم مرضیه وزیری مقدم در حال نگارش آن هستیم. رمان داستان دو فرزندخردسال به همراه پدرشان است که ازمادر خود جدا افتاده اند.

 

تااینجا داستان رمان عادی است.

داستان از این جا اتفاق می افتد که ما از همه نویسندگان و دوستان دعوت می کنیم با با مراجعه به سایت این رمان با همین نام و آدرس
 

در بخش نظرات‏، دیالوگ های کودکانه پیشنهادی خود را از زبان محی الدین و مطهره که در پی یافتن مادر خود هستند بنویسند تا در طول داستان گنجانده شود.
امیدواریم در پایان نویسندگان بسیاری که نامشان هم ذکر می شود در این کار خلاقانه سهیم باشند.
دوستان به همراه دیالوگ های پیشنهادی خود مشخصات و آدرس پست الکترونیکی خود را هم درج نمایند. 
محمدحسن ابوحمزه   مرضیه وزیری مقدم
 
 
 
 
یکی از کاربردی ترین دیالوگ هایی که دوستان نوشته اند :
عمو جون... آله جون؟... سما مامانی منو ندیدین؟تو لو حدا اده دیدینس بهس بدین من هول می دم دیده ماسینامو نلیزم تو زمین...هول می دم!
نویسنده:تکتم حسین پور [http://www.cinamaparadizo.blogfa.com]
 
 
/ 12 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فریده چوبچیان

سلام خسته نیاشید ، کار جالبی میشه یه کار نو و خلاقانه .تبریک می گم و آرزوی موفقیت دارم و مشتاق خواندنش . روزگارتان خوش و سالی پر بار و سرشار از شادمانی برایتان از خداوند خواهانم.[گل]

گیلان سبز

باسلام چیزی شبیه این در دهه 70تحت عنوان (شعر گفتمان)به همت بعضی از شاعران لنگرود اتفاق افتاد. فکر می کنم رگه هایی از این ماجرا به بیانیه (شعرحرکت) جناب ابوالفضل پاشا به گونه ای کلید خورد بی ارتباط نباشد. امید وارم این حرکت در عرصه رمان سرشار از تجربه های روبه جلو باشد. ببخشید مثل بعضی دوستان گل ومل بلد نیستم همینجور خشک وخالی اومدم

اصغر استاد حسن معمار

مامانی من وآجی مطهله دلمون کوچیکه،چقد دنبالت گوشه ی چادرا رو کشیدیم اما تو نبودی.آجی هی گریه گریه... دل منم میشکونی.مگه ما چیکار کرده بودیم.بابا داد می زد،اشکتو در می آورد.من و آجی که همیشه با شما بودیم.یادته گفتی حالا که بابا رفته بریم پارک یه هوایی بخوریم.من وآجی از خدا خواسته رفتیم تو کوچه بعد باهم رفتیم پارک.پفک خریدی، تاپ سوارمون کردی،چقدر خندیدیم اما بعد یه دفعه رفتی.مگه ما چیکار کردیم.حالا من شیطون،آجی که اون روز دختر خوبی بود.مامانی برگرد دیگه بازی رو دوست نداریم.پارکم نمیخایم بریم.سرمون رو میندازیم پایین هرچی شما بگی.فقط برگرد.من محی خوبی میشم،شیطونی را میزارم کنار،آجی هم همینطور.مامانی الان که موقع عیده دلمون بیشتر تنگ شما شده.من و آجی می بینم بابا مامانا دست بچه هاشون رو گرفتند میرن خرید.لباس نو،کفش نو،همه می خندند اما من وآجی.مامانی مامانی مامانی

گیلان سبز

با ژوزش عبارت داخل پرانتز اولی (شعرمان) است

marjan riahi

محی الدین و مطهره!!! چه اسم های نچسبی و به دنبال آن در خواست برای ساخت نوعی هاچ زنبور عسل در قالب دو کودک تازه زبان بازه کرده .موفق باشید هر چند همان مرحله ی انتخاب نام بنده را متاثر کرد اما شاید با کمک ذهن های خلاق درام خوبی در امد بهر حال من بیننده اش نخواهم بود از این همه عرب پسندی خسته ام

پریناز

سلام فرا رسیدن سال 92 را به شما تبریک میگویم. امیدوارم سال خوبی داشته باشید.

marjan riahi

محی الدین و مطهره؟ چه نام های نچسبی. به خصو ص وقتی قرار است نقش هاچ را هم باز ی کند این عرب زدگی از همان اغاز ایده دلزده ام کرده است به نظرم رمانی که قرار است دیگران ایده اش را کامل کنند باید به اسم همه ی دیگران ثبت شود

marjan riahi

خودتان خواستید نظرم را بگویم اگر از نظر من خوشتان نیامد کاریش نمی شود کرد توجیه ناشیانه ای که کرده اید این ساختار دستپاچه را بهتر نمی کند و یقین بدا نید اگر از بنده نظر نمی خواستید به هیچوجه مسدع اوقات نمی شدم

م.وزیری

با سلام و عرض تبریک سال نو... امیدوارم سالی سرشار از سلامتی و موفقیت پیش رو داشته باشید.

حسین پور

سلام می دانم این پست و کامنتها مال خیلی وقت پیشه...ولی الان خیلی اتفاقی به اینجا رسیدم و دوباره همه مطالب را مرور کردم و دوباره و دوباره توی دلم به ایده خلاقانه تان آفرین گفتم. واقعا خسته نباشید. بی تعارف بگم که بیصبرانه منتظر محی الدین و مطهره و داستانشون هستم... آقای ابوحمزه و خانم وزیری عزیز... پاینده باشید.